Araçlarda boya takıntısı Türkiye’ye özel!

Kullanılmış otomobil pazarındaki en büyük gündem konusu olan fahiş fiyatların yanında bir de boyalı takıntısı durumu var. RS Servis CEO'su Ünal Ünaldı bu konuyla alakalı, "Fabrika kalınlığından daha kalın atıldığı için boyalı denilerek bir aracın değerinin düşmesi algısı çok yanlış. Standartlara uygun, kurumsal firmaların yaptığı boya işlemi aracın değerini düşürmez, artırır." dedi.

Araçlarda boya takıntısı Türkiye’ye özel!

Son dönemde ilginin arttığı ikinci el otomobiller piyasasında kanayan yara durumunda olan “boyasız araç” mantığı fahiş fiyatlarında ortaya çıkmasına sebep oluyor. İlanlarda yer alan araçların boyalı ve boyasız olarak adlandırılan iki farklı versiyonunu karşılaştırdığınızda fiyat farkı sizin de dikkatinizi çekecektir.

Merdiven altı araç satışı yapan yetkisiz galeriler sebebiyle yıllar içerisinde boya takıntısının ortaya çıktığına dikkat çeken, RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı, “TSE belgeli oto ekspertiz firmalarının piyasaya girmesiyle son 10 yılda ikinci el araçlardaki güven sorunu bir nebze aşılmış durumda. Fakat fabrika kalınlığından daha kalın atıldığı için boyalı denilerek bir aracın değerinin düşmesi algısı çok yanlış.” dedi.

RS Servis CEO’su Ünal Ünaldı

Ünaldı konuyla alakalı açıklamalarına, “Standartlara uygun, kurumsal firmaların yaptığı boya işlemi aracın değerini düşürmez, artırır. Avrupa’da boyalı bir araç, boyanmamış bir araçtan çok daha değerlidir, çünkü boyası yenilenmiş, araca yeni bir görünüm katmıştır.” diye devam etti.