ikinci el fiyatları ne zaman düşecek?

Normalleşme süreciyle birlikte sıfır otomobil üretimi başladı. Ancak ikinci el araçlarda fiyatların düşüp düşmeyeceği, 2021'de ikinci el otomobil pazarında neler olacağı merak konusu. Uzman isimler piyasadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

ikinci  el fiyatları ne zaman düşecek?

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), Ocak - Eylül dönemine ait besleyici açıkladı. OSD'nin açıkladığı verilere göre otomobil üretimi geçen yılın ilk 9 ayına göre yüzde 18 oranında azaldı. Pandemi üretimin yavaşlaması, sıfır araçların ve buna bağlı olarak ikinci el otomobil fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Sıfır araçlara talebin yüksek olması ve otomobil fabrikalarında üretimin azalması nedeniyle talepler 2. el otomobil pazarına yöneldi. 2'inci el araç pazarında değişkenlik gösterirken galericiler ise üretimin eski haline dönmesiyle fiyatların düşmesini öngörüyor.

Otomobil üretiminin azalmasının sıfır ve 2'inci el araçlarda fiyat artışına neden olduğunu belirten Galerici Faruk Ünal, piyasadaki arzın talebi karşılamadığı için vatandaşların sıfır yerine ikinci el araçlara yöneldi. Bu durum 2'inci el araçların fiyatlarının yükselmesine neden oldu. 2'inci el araç satışını sadece galericiler değil al-sat yapan kişilerde, bu durum da fiyatların yükselmesinde etkili oluyor.

Üretime verdi, Avrupa'da ve diğer üretim fabrikaları üretime verdi. Ocak ayından beri geçen seneye göre daha az araba üretilmesi fiyatların yükselmesine neden oldu. Üretim eski haline döndüğünde araç fiyatlarının normal sağlayacağı "diye konuştu.

Araç fiyatlarında anormal bir yükselme bahseden Galerici Harun Camcıoğlu ise "Fabrikalar pandemi için üretimi azalttı. yetkili satıcılardan araç siparişlerini veriyor Siparişlerin teslim edilmesi için de aylarca beklemek gerekiyor Beklemek istemeyen vatandaşlar da galerilerden daha yüksek fiyata araç satın alıyor.

Hürriyet'in haberine göre fiyat artışındaki diğer bir sebebin ikinci el fiyat artışları yaşanırken esnaf, satıcı ve bayilerin araçlarda 'suni artışlar' yapması ve fiyatları daha da artırması olduğunu vurgulayan Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, "İkinci eldeki bu artışların durulmayacağını, daha bir sene boyunca hatta 2021'in sonuna kadar devam edeceğini bir otomotiv data şirketi olarak öngörüyoruz. Otomotiv sektörünün yeni normali; hem sıfır hem de ikinci el araçlarda yüksek fiyatlardır ve bu şekilde devam edecektir" dedi.

"2021'DE PAZAR GERİLEYECEK"

Bu yılın artan fiyatlara rağmen otomotiv pazarının beklentileri karşılayacağını belirten Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın: "Önceki yıllardan ötelenmiş talep çok önemli bir şekilde insanları otomobil satın almaya teşvik ediyor.

İkinci el ve sıfır kilometre araç, bir yatırım aracı olarak görülüyor. İnsanlar şu an fiyat yüksek de olsa araç satın almak istiyorlar. Yaklaşık 710-720 bin aralığında bir sıfır km araç satış pazarı öngörüyoruz dedi.